Sire Line

by DANSILI (GB) (1996-Stud 2001)

JT top rated older miler in Europe in 2000 Top rated older miler in France in 2000, 5 wins. £373,602, 8f., Prix du Muguet, Saint-Cloud, Gr.2, Prix Edmond Blanc, Saint-Cloud, Gr.3, Prix Messidor, Deauville, Gr.3, second in Champagne Lanson Sussex Stakes, Goodwood, Gr.1, Dubai Poule d'Essai des Poulains, Longchamp, Gr.1, Prix de la Foret, Longchamp, Gr.1, Queen Anne Stakes, Ascot, Gr.2, third in Emirates Prix du Moulin de Longchamp, Longchamp, Gr.1, P. Fresnay le Buffard Jacques Le Marois, Deauville, Gr.1, Breeders' Cup Mile, Churchill Downs, Gr.1.

Group 1 winners:

DANK (GB) Breeders’ Cup Filly and Mare Turf, Santa Anita, Gr.1, Beverly D. Stakes, Arlington Gr.1, Kilboy Estate Stakes, Curragh, Gr.2, Dahlia Stakes, Newmarket, Gr.3, Atalanta Stakes, Sandown Park, Gr.3

EMULOUS (GB) Matron Stakes, Leopardstown, Gr.1, TRI Equestrian Stakes, Curragh, Gr.3 (twice), Brownstown Stakes, Fairyhouse, Gr.3, Concorde Stakes, Tipperary, Gr.3

FALLEN FOR YOU (GB) Coronation Stakes, Ascot, Gr.1

FLINTSHIRE (GB) Grand Prix de Paris, Longchamp, Gr.1, Prix du Lys, Chantilly, Gr.3

FORETELLER (GB) Makybe Diva Stakes, Flemington, Gr.1, Ranvet Rawson Stakes, Rosehill, Gr.1,  St. George Stakes, Caulfield, Gr.2, Coongy Handicap, Caulfield, Gr.3

GIOFRA (GB) Falmouth Stakes, Newmarket, Gr.1, Prix d'Harcourt, Longchamp, Gr.2

HARBINGER (GB) King George VI and Queen Elizabeth Stakes, Ascot, Gr.1, Hardwicke Stakes, Ascot, Gr.2, John Porter Stakes, Newbury, Gr.3, Ormonde Stakes, Chester, Gr.3, Gordon Stakes, Goodwood, Gr.3; sire.

LAUGHING (IRE) Diana Stakes, Saratoga, Gr.1, Flower Bowl Invitational Stakes, Belmont Park, Gr.1, Ketel One Ballston Spa Stakes, Saratoga, Gr.2, Eatontown Handicap, Monmouth Park, Gr.3, Taylor Made Matchmaker Stakes, Monmouth Park, Gr.3

PASSAGE OF TIME (GB) Criterium de Saint-Cloud, Saint-Cloud, Gr.1, Musidora Stakes, York, Gr.3

PRICE TAG (GB) Matriarch Stakes, Hollywood Park, Gr.1, Prix du Pin, Longchamp, Gr.3

PROVISO (GB) Diana Stakes, Saratoga, Gr.1, Just A Game Stakes, Belmont Park Gr.1, Frank E Kilroe Mile Handicap, Santa Anita, Gr.1, First Lady Stakes, Keeneland, Gr.1, Prix du Pin, Longchamp, Gr.3, Prix du Calvados, Deauville, Gr.3

RAIL LINK (GB) Prix de L'Arc de Triomphe, Longchamp, Gr.1, Grand Prix de Paris, Longchamp, Gr.1, Prix Niel, Longchamp, Gr.2 , Prix du Lys, Longchamp, Gr.3, sire.

THE FUGUE (GB) Darley Yorkshire Oaks, York, Gr.1, Markel Insurance Nassau Stakes, Goodwood, Gr.1, Red Mills Irish Champion Stakes, Leopardstown, Gr.1, Tattersalls Musidora Stakes, York, Gr.3

WINSILI (GB) (Pivotal (GB): Markel Insurance Nassau Stakes, Goodwood, Gr.1

ZAMBEZI SUN (GB) Grand Prix de Paris, Longchamp, Gr.1, Prix Foy, Longchamp, Gr.2; sire.

ZOFFANY (IRE) Phoenix Stakes, Curragh, Gr.1, Tyros Stakes, Leopardstown, Gr.3, sire.


Group 2 winners:

AVIATE (GB) Churchill Distaff Turf Mile Stakes, Churchill Downs, Gr.2, Musidora Stakes, York, Gr.3

BATED BREATH (GB) Subject stallion.

DANDINO (GB) Jockey Club Stakes, Newmarket, Gr.2, September Stakes, Kempton, Gr.3 second in BMW Caulfield Cup, Caulfield, Gr.1, Pattison Canadian International Stakes, Woodbine, Gr.1

DELEGATOR (GB) Duke of York Blue Square Stakes, York, Gr.2, banshahousestables.com Craven Stakes, Newmarket, Gr.3

DIAMOND DIVA (GB) Cashcall Mile Invitational Stakes, Hollywood Park, Gr.2, Wilshire Handicap, Hollywood Park, Gr.3, second Gamely Stakes, Hollywood Park, Gr.2, third Gamely Stakes, Hollywood Park, Gr.2, second in Gamely Stakes, Hollywood Park, Gr.1, third in Gamely Stakes, Hollywood Park, Gr.1

DREAM PEACE (IRE) Prix de la Nonette, Deauville, Gr.2, second in Diana Stakes (twice), Saratoga, Gr.1, third in E P Taylor Stakes (twice), Woodbine, Gr.1, Flower Bowl Invitational Stakes, Belmont Park, Gr.1,

ESPUMANTI (GB) Absa Rewards Ipi Tombe Challenge, Turffontein, Gr.2, second in Jonsson Workwear Garden Province Stakes, Greyville, Gr.1

FAMOUS NAME (GB) Royal Whip Meld Stakes, Curragh, Gr.2, Meld Stakes, Leopardstown, Gr.3 (three times), Amethyst Stakes, Leopardstown, Gr.3 (three times), Desmond Stakes, Curragh, Gr.3, International Stakes, Curragh, Gr.3 (three times), Solonaway Stakes, Curragh, Gr.3, Leopardstown 2000 Guineas Trial, Leopardstown, Gr.3, second in Tattersalls Gold Cup, Curragh, Gr.1 (twice), Prix du Moulin, Longchamp, Gr.1, Prix du Jockey Club, Chantilly Gr.1, Grosser Dallmayr-Preis - Bayerisches Zuchtrennen, Munich, Gr.1, third Irish Champion Stakes, Leopardstown, Gr.1, Tattersalls Gold Cup, Curragh, Gr.1

FATHER TIME (GB) King Edward VII Stakes, Ascot, Gr.2, sire.

ICE BLUE (GB) Prix Greffulhe, Saint-Cloud, Gr.2

ILLUSTRIOUS BLUE (GB) Goodwood Cup, Goodwood, Gr.2, Sagaro Stakes, Ascot, Gr.3, Glorious Stakes, Goodwood, Gr.3

PERMIT (GB) Chairman's Quality Handicap, Randwick, Gr.2

REQUINTO (IRE) Flying Childers Stakes, Doncaster, Gr.2, Molecomb Stakes, Goodwood, Gr.3

RIPOSTE (GB) Ribblesdale Stakes, Ascot, Gr.2

SHAWEEL (GB) Gimcrack Stakes, Newbury, Gr.2, second in National Stakes, Curragh, Gr.1.

STRATEGIC PRINCE (GB) July Stakes, Newmarket, Gr.2, Vintage Stakes, Goodwood, Gr.2, third in Darley Dewhurst Stakes, Newmarket, Gr.1; sire.

STRAWBERRYDAIQUIRI (GB) Windsor Forest Stakes, Ascot, Gr.2, Dahlia Stakes, Newmarket, Gr.3, second Sun Chariot Stakes, Newmarket, Gr.1, third Sun Chariot Stakes, Newmarket, Gr.1

TESTOSTERONE (IRE) Prix de Malleret, Saint-Cloud, Gr.2, Prix de Royaumont, Chantilly, Gr.3, second Prix Veremille, Longchamp, Gr.1

THOMAS CHIPPENDALE (IRE) Hardwicke Stakes, Ascot, Gr.2, King Edward VII Stakes, Ascot, Gr.2

TRICK OF LIGHT (GB) Queen of the South Stakes, Morphettville, Gr.2.

VANCOUVERITE (GB) Prix Guillaume d'Ornano-Logis St Germain, Deauville, Gr.2

ZACINTO (GB) Celebration Mile, Goodwood, Gr.2, Thoroughbred Stakes, Goodwood, L, second in Queen Elizabeth II Stakes, Ascot, Gr.1, sire.


Group 3 winners:

BEWITCHED (IRE) Renaissance Stakes, Curragh, Gr.3 (twice), Bengough Stakes, Ascot, Gr.3, Ballycorus Stakes, Leopardstown, Gr.3

BIG BREAK (GB) JRA Killavullan Stakes, Leopardstown, Gr.3

EARLY MARCH (GB) Prix La Rochette, Longchamp, Gr.3, second in Prix Jean-Luc Lagardere-Grand Criterium, Longchamp, Gr.1; sire.

ENTIFAADHA (GB) Acomb Stakes, York, Gr.3, third in Champagne Stakes, Doncaster, Gr.2

EPIC LOVE (IRE) Prix Vanteaux, Longchamp, Gr.3, 2nd Prix Saint-Alary, Longchamp, Gr.1

FIRE LILY (IRE) Anglesey Stakes, Curragh, Gr.3, Ballyogan Stakes, Leopardstown, Gr.3, Phoenix Sprint Stakes, Curragh, Gr.3, second Prix Marcel Boussac, Longchamp, Gr.1, Moyglare Stud Stakes, Curragh, Gr.1, Lowther Stakes, York, Gr.2

GENERAL JUMBO (GB) Kentucky Cup Turf Stakes, Kentucky Downs, Gr.3.

GLOWING (IRE) Brownstown Stakes, Fairyhouse, Gr.3.

GRECIAN DANCER (GB) Ridgewood Pearl Stakes, Curragh, Gr.3, third in Windsor Forest Stakes, Ascot, Gr.2.

MISS FRANCE (IRE) Oh So Sharp Stakes, Newmarket, Gr.3

REMOTE (GB) Tercentenary Stakes, Ascot, Gr.3

SENSE OF JOY (GB) Prestige Stakes, Goodwood, Gr.3.

SILVER TOUCH (IRE) Criterion Stakes, Newmarket, Gr.3, third in Prix Maurice de Gheest, Deauville, Gr.1.

SURFRIDER (IRE) Prix Djebel, Maisons-Laffitte, Gr.3, third Prix de la Foret, Longchamp Gr.1

THOUSAND WORDS (GB) Somerville Tattersall Stakes, Newmarket, Gr.3; sire.

ZIBELINA (IRE) (Zafonic (USA): Prix de Lieurey, Deauville, Gr.3